Gradall XL4300III wheel excavator
PDF
Gradall XL4300III
UGX 727,100,000
Contact the seller
Call me back
Gradall XL4300III wheel excavator - Machineryline
Gradall XL4300III wheel excavator | Image 1 - Machineryline
Gradall XL4300III wheel excavator | Image 2 - Machineryline
Gradall XL4300III wheel excavator | Image 3 - Machineryline
Gradall XL4300III wheel excavator | Image 4 - Machineryline
Gradall XL4300III wheel excavator | Image 5 - Machineryline
Gradall XL4300III wheel excavator | Image 6 - Machineryline
Gradall XL4300III wheel excavator | Image 7 - Machineryline
Gradall XL4300III wheel excavator | Image 8 - Machineryline
Gradall XL4300III wheel excavator | Image 9 - Machineryline
Gradall XL4300III wheel excavator | Image 10 - Machineryline
Interested in the ad?
1/10
PDF
UGX 727,100,000
Net price
Notify me when price changes
Contact the seller
Brand: Gradall
Model: XL4300III
Year of manufacture: 2014
Running hours: 8,500 m/h
Net weight: 22,000 kg
Location: Finland HYVINKÄÄ7071 km to "United States/Columbus"
Rent is possible
Placed on: more than 1 month
Machineryline ID: DG5544
Description
Digging depth: 7 m
Digging radius: 10 m
Dumping height: 4 m
Speed: 40 km/h
Hydraulic pump capacity: 300 bar
Overall dimensions: 7.5 m × 2.65 m × 3.3 m
Bucket volume: 1 m³
Fuel tank: 350 l
Truck body
Stabilizers
Engine
Brand: Mercedes Benz 904 LA
Type: in-line
Power: 128 kW (174 HP)
Fuel: diesel
Turbo
Intercooler
Volume: 4,500 cm³
Fuel consumption: 12 l/100km
Number of cylinders: 4
Euro: Euro 3
Axles
Number of axles: 2
Tyre size: 10 x 20
Tyre condition: 70 %
Cabin and comfort
Sunroof
Air seats
Cabin
Cabin heater
Additional options
Air conditioning
Heater: Eberspächer
Multimedia
Autoradio
Safety features
Battery Monitoring System
Optics
Auxiliary lamps
Additional equipment
Central lubrication
Hydraulic breaker
Hydraulic shears
Bucket
Rock bucket
Digger blade
Hydrohammer hydraulics
Clamshell hydraulics
Quick-change system
Additional equipment
Tool box
Condition
Condition: used
Original painting
Documents
More details
Colour: yellow
Additional services
More details — Gradall XL4300III wheel excavator
Important
This offer is for guidance only. Please request more precise information from the seller.
Purchase tips
Safety tips
Seller Verification
Price Check
Do not buy products which price is too different from the average price for similar equipment.
Doubtful prepayment
Varieties of this fraud may include:
  • Transfer of prepayment to the card
  • Transfer to the “Trustee” account
  • Such a request should be alarming, most likely you are communicating with a fraudster.
  • Transfer to a company account with a similar name
  • Substitution of own details in the invoice of a real company
Found a fraud?
Let us know
Safety tips
Similar ads
Wheel excavator
2003
12,300 m/h
Euro 1
Power 129 kW (176 HP) Fuel diesel Load cap. 2,000 kg
Finland, HYVINKÄÄ
TIEKA
17 years at Machineryline
Wheel excavator
2005
14,000 m/h
Euro 1
Power 128 kW (174 HP)
Finland, HYVINKÄÄ
TIEKA
17 years at Machineryline
Power 105 kW (143 HP) Fuel diesel
Finland, Jyväskylä
Kenttäsepät Oy
4 years at Machineryline
Selling machinery or vehicles?
You can do it with us!
Power 42.63 kW (58 HP) Fuel diesel
Finland, Paimio
Kenttäsepät Oy
4 years at Machineryline
Fuel diesel
Finland, Jyväskylä
Power 54.39 kW (74 HP)
Finland, Turku
Suvanto Trucks Oy
7 years at Machineryline
Power 81 kW (110 HP) Fuel diesel
Finland, Tammela
Power 122 kW (166 HP)
Finland, Kotka
Lithuania, Kužiai
JOINT STOCK COMPANY KASLITA
9 years at Machineryline
Price on request
Netherlands, Barneveld
A.Z. Industrials B.V.
12 years at Machineryline
Power 85 kW (116 HP) Fuel diesel
Finland, Nummela
KB AUTO FINLAND OY
Power 42.63 kW (58 HP)
Finland, Turku
Suvanto Trucks Oy
7 years at Machineryline
Power 90 kW (122.45 HP) Fuel diesel
Czechia, Úžice
CZECH M.A.T.
16 years at Machineryline
Price on request
Poland, Wielogłowy
LUPHER
13 years at Machineryline
Ukraine, Zdolbunov s. Zdovbitsya
Avtolend ChP
Romania, Borș
SZENTMIKLOSI ADALBERT ÎNTREPRINDERE INDIVIDUALĂ
9 years at Machineryline
Power 115 kW (156 HP)